• امروز یک شنبه بیست و سوم خرداد 1400 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

خبرگزاری فارس قزوین -همه‌چیز درباره بقعه‌ای که توسط حفاران به سرقت رفت/ اهالی وروق: این بقعه تاریخی و مقدس است، مسؤولان: ادعاها در حال بررسی است

خبرگزاری فارس قزوین -همه‌چیز درباره بقعه‌ای که توسط حفاران به سرقت رفت/ اهالی وروق: این بقعه تاریخی و مقدس است، مسؤولان: ادعاها در حال بررسی است

در روزهای اخیر تصاویری در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی استان قزوین دست‌به‌دست می‌شود که پیرامون تخریب و حفاری در امامزاده‌ای تحت‌عنوان امامزاده کمال‌الدین منتسب به امام جعفرصادق(ع) در روستای وروق شهرستان آوج است و واکنش‌های مختلفی را از سوی کاربران فضای مجازی به‌همراه داشته است. مدیران‌کل اوقاف و میراث‌فرهنگی برخلاف ادعای اهالی روستا، می‌گویند این مکان در لیست بقاع متبرکهٔ استان و یا بناهای ثبت ملی قرار ندارد، اما ادعاها در دست بررسی است.

 جمعه 21 خرداد 1400   5  0      

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، در روزهای اخیر تصاویری در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی در استان قزوین دست‌به‌دست می‌شود که پیرامون تخریب و حفاری در امامزاده‌ای تحت‌عنوان امامزاده کمال‌الدین منتسب به امام جعفرصادق(ع) در روستای وروق شهرستان آوج است و واکنش‌های مختلفی را از سوی کاربران فضای مجازی به‌همراه داشته است.با توجه به حواشی به‌وجود آمده، بر آن شدیم تا با یکی از اهالی این روستا گفت‌وگو کنیم تا ببینیم ماجرا از چه قرار است.
مجتبی مرادی، یکی از اهالی روستای وروق در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین در شرح این ماجرا می‌گوید: روستای وروق بیش از 100 خانوار دارد. امامزاده‌ای در این روستا وجود دارد که 8 سال است در پی کنده‌کاری‌ها و حفاری‌های گوناگون در طی سالیان، در وضعیت بدی قرار گرفته است و متأسفانه اهالی روستا هم به‌دلیل بافت روستایی حاکم بر آن‌جا و این‌که دستشان به جایی بند نیست، قدرت پیگیری موضوع را ندارند و در همان پیگیری‌های اندک نیز میراث فرهنگی گفته این امامزاده تحت پوشش ما نیست و اوقاف باید آن را پیگیری کند و اگر کسی به‌طور شخصی بیاید آن‌جا را دست بزند تخلف محسوب می‌شود، اوقاف هم گفته این‌جا تحت پوشش ما نیست.
وی ادامه می‌دهد: طبق اطلاعاتی که بنده دارم، اوقاف به ۲ شیوه امامزاده‌ها را پوشش می‌دهد، نخست این‌که باید شجره‌نامه داشته باشند، و دوم این‌که باید امامزادهٔ معروفی باشد. این‌جا شجره‌نامه دارد اما در حفاری‌ها به سرقت رفته است، بنای این امامزاده هم مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه حداقل 300-400 سال قدمت دارد. حتی اگر بقعهٔ متبرکه هم نباشد، بنای تاریخی است. مزارهایی که اطراف این امامزاده وجود دارد نشان از قدمت آن می‌دهند.
حفاری‌ها در امامزاده هم‌چنان ادامه دارد
مرادی در ادامه عنوان می‌کند: حتی اگر این‌جا به‌عنوان امامزاده هم ثبت نشده باشد، حداقل این‌که یک مکان مقدس محسوب می‌شود. مگر چون این‌جا درآمد ندارد، نباید امور مربوط به آن پیگیری شود؟ مکان مقدس را چه کسی باید تحت پوشش قرار دهد؟ متأسفانه هنوز هم حفاری‌ها و کنده‌کاری‌هایی در این امامزاده انجام می‌شود و کسی هم جلودار متخلفان نیست.
مگر غیر از این است که اوقاف متولی مکان‌های مقدس است؟ در استان همهٔ مسؤولین مرتبط در جریان این موضوع هستند و می‌گویند اوقاف باید کار این امامزاده را پیگیری کند، ولی اوقاف می‌گوید تحت پوشش ما نیست، پس چه‌طور است که مساجد تحت پوشش اوقاف هستند، اما این‌جا به‌عنوان یک مکان مقدس تحت پوشش نیست؟ اگر اوقاف یا میراث پیگیری کنند و جلو بیایند دیگر کسی جرأت نمی‌کند به حفاری‌ها ادامه دهد. اگر این دستگاه‌ها جلو بیایند اهالی نیز برای تعمیر این امامزاده همکاری می‌کنند.
وظیفهٔ مسؤولین است که بروند حفاران را پیدا کنند، نباید از اهالی انتظار داشته باشند حفاران و هتک‌حرمت‌کنندگان به امامزاده را به آنان معرفی کنند. این منطقی نیست که بخواهند اهالی کسی را معرفی کنند. مگر دزد بیاید به خانهٔ شما بزند، نیروی انتظامی به شما می‌گوید دزد را معرفی کن تا من او را دستگیر کنم؟ یا نیروی انتظامی طبق وظیفه به‌دنبال دزد می‌گردد؟ مردم بارها از این امامزاده حاجت گرفته‌اند و درست نیست امامزاده در چنین شرایطی باشد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار