• امروز جمعه هفدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

گزارش بسیج از روند مرمت بقعه امام زاده حسین(ع) زیر گنبد کبود...

گزارش بسیج از روند مرمت بقعه امام زاده حسین(ع) زیر گنبد کبود...

معاون عمرانی استاندار گفت:با توجه به جایگاه این بقعه متبرکه در استان و نیاز به طرح توسعه این امامزاده، اگر در راستای ساماندهی و توسعه اطراف امامزاده، به بقعه آسیبی برسد، در واقع طرح توسعه هیچ ارزش و جایگاهی ندارد.

 سه شنبه 7 مرداد 1399   118  0      

امامزاده حسین(ع)، قدمتی به بلندای دروازه ها و کوچه های خاکی شهر و چهارباغ و خیابان سپهسالار.
به سنت ایام قدیم و به رسم ادب، دق الباب کردم خانه امید و آرزوی مردمان شهر مینودری را آن زمان که از سختی دوران و دلتنگی زمانه به بارگاه سبز و نورانی پسر حضرت الرضا، شاه ایران پناه می آورند.
درب چوبی و قدیمی بارگاهت، که خطوط روی آن نشان از گردش دوران ها و گذر روزگاران دارد باز می شود، با آقا مرتضی خادم حرم، بعد از سلام و احوالپرسی، وارد حیاط صحن و سرا می شویم. صحن آینه کاری شده با آن ستون های چوبی و قدیمی، حوض و سقاخانه، حجره های رنگ رنگ و درخت توت کهنسال میان حیاط.
چه دلتنگم برای دیدن این صحن و سرا که سال های سال است به رسم سه شنبه ها و پنجشنبه های دلدادگی و شنیدن نوای خوش توسل و کمیل به حرم امنت پناه آوردیم. دلتنگ روزهایی که به بهانه ویروس مهلک، درهای صحن و سرایت به روی زائرین حرمت بسته نبود و پابوسی تو ای پسر شاه ایران، بهانه ابتلا به مرگبارترین ویروس عالم نمی شد.
دیدنت گویا عادت شده بود و من غافل از همه جا، ندانستم که در روزگاری نفس خواهم کشید که چشمم درهای بسته حرمت را ببیند و دیگر صدای هیاهو و بازی کودکان شهر و نوای شور و زندگی از صحن و سرا و کوچه و خیابان های اطرافت شنیده نشود.
دستی به سینه و سلامی از اعماق جان
بسم الله الرحمن الرحیم، السلام علیک یا حسین ابن علی بن موسی الرضا.
به گزارش خبرگزاری بسیج قزوین، چند سالی است که متولیان اوقاف استان، از ریزش سقف و دیوار ضلع شرقی بقعه می گویند. سخن از مکانی مقدس با قدمتی از قرن چهارم و پنجم هجری و چهارمین حرم اهل بیت کشور است.
ناگهان چه بر سر شهر آمده که هم بر توسعه حوزه گردشگری تاکید موکد دارند و هم به تماشا نشسته اند که آرام آرام گذر زمان، تاریخ استان را به خاک نیستی بنشاند.
علاوه بر اینكه آستان امامزاده حسین(ع) مهم ترین قطب مذهبی قزوین است، بقعه آن نیز یک بنای تاریخی ارزشمند به شمار می رود و به لحاظ گردشگری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر به بقعه آسیبی برسد، طرح توسعه هیچ ارزشی ندارد
اهمیت آستان امامزاده حسین (ع)، موجب شد طرح ساماندهی و توسعه آن در دهه 70 مطرح شود. طرحی که در آن توسعه آستان و ایجاد مراكز رفاهی شامل كتابخانه، درمانگاه، سالن غذاخوری و مراكز تجاری پیش بینی شده بود که پس از سال ها از طرح آن در سال 90 با مشاركت چندین دستگاه در كنار یكدیگر به مرحله اجرا درآمد.
علی فرخزاد معاون عمرانی استاندار قزوین با اشاره به اهمیت جایگاه امامزاده حسین(ع) گفت: با توجه به جایگاه این بقعه متبرکه در استان و نیاز به طرح توسعه این امامزاده، اگر در راستای ساماندهی و توسعه اطراف امامزاده، به بقعه آسیبی برسد، در واقع طرح توسعه هیچ ارزش و جایگاهی ندارد.
وی گفت: به دلیل ارزش تاریخی و معنوی بقعه، نمی توان هر اقدامی را ولو با اهمیت درآمد زایی و جذب گردشگر انجام داد و در همین راستا مقرر شد تا میراث فرهنگی با حضور کارشناسان و متخصصان و اداره کل اوقاف استان با پرداخت هزینه مشاور، به صورت تعاملی طرح مرمت بقعه را آغاز نمایند.
آغاز طرح مرمت امامزاده حسین(ع)
به گزارش خبرگزاری بسیج قزوین، انجام عملیات های ساخت و بازسازی و مرمت از هر نوع، با توجه به سابقه تاریخی و مذهبی هر بنایی، علاوه بر اقدامات کارشناسانه نیاز به سرعت عمل نیز دارد چه بسا که به دلیل عدم کارشناسی و سرعت عمل، بسیاری از بناهای تاریخی در کشور و استان مورد گزند عوامل طبیعی و انسانی قرار گرفته است.
حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به ایجاد شکاف هایی بر گنبد و ضلع شرقی بقعه و احتمال ریزش و تخریب این بنای مذهبی و تاریخی بیان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه وظیفه نگهداری از بقعه و تامین امکانات اولیه برای رفاه زائرین نظیر سرویس بهداشتی و زائر سرا را بر عهده دارد. جهت مرمت و حفظ این بقعه متبرکه اعتباری بالغ بر 14 و نیم میلیارد تومان نیاز است و این در حالی است که موضوع مرمت بقعه به صورت جدی جایگاهی از سوی استان نداشته است.
پیش بینی دوساله مرمت بقعه امامزاده حسین(ع)
این مسوول به آغاز مرمت تربت خانه امام زاده حسین(ع) از اول ماه ذی الحجه اشاره کرد که طی دو سال آینده با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان این بنای تاریخی و مذهبی مرمت و بازسازی شود.
مجیدی با اشاره به اینکه مجموعه بقاع متبرکه زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می شود گفت: این اداره پیرو نظرات فنی که در سال های گذشته مبنی بر احتمال ریزش بنای امامزاده حسین(ع) اعلام شده بود طرح مطالعاتی را با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی آغاز کرد و پس از دو سال کار روی این طرح تمام مجوزهای لازم اخذ شد که طرح مرمت و تامین اعتبار در مرحله اول با مبلغ ۱۰ میلیارد ریال آغاز شده است و میراث فرهنگی و مجموعه اوقاف حافظان مطمئنی برای این فضای زیارتی و تاریخی خواهند بود.
به گزارش خبرگزاری بسیج قزوین، هر چند کمی دیر اما خوشبختانه اقدام به عمل از سوی مسوولان استان آغاز شده و می توان با نگاه خوشبینانه، منتظر مرمت مهمترین اثر معنوی شهر بود.
طرح مرمت بقعه، در مرحله لایه برداری است
خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین نیز با اشاره به آغاز عملیات مرمت بقعه امامزاده حسین(ع) گفت: از چندی پیش با اعتباراتی که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در نظر گرفته، عملیات مرمت بقعه را به صورت مشترک آغاز کردیم. در مرحله اول فرایند لایه برداری و گمانه زنی را انجام می دهیم تا عمق آسیب هایی را که شناسایی کرده ایم بررسی کنیم و تدابیر لازم برای اجرای جزئیات جدید را در نظر بگیریم.
وی افزود: تا این مرحله با آسیب های سازه ای مواجه نبوده ایم و با ادامه فرآیند گمانه‌زنی و لایه برداری اطلاعات بیشتری را به دست آورده و امید است کماکان شاهد عدم آسیب سازه ای جدی در این بنا باشیم.
به گزارش خبرگزاری بسیج قزوین، با گذشت 20 سال از طرح اجرای ساماندهی امامزاده حسین و با توجه به اینکه در طول این بیست سال، گنبد بقعه دچار آسیب جدی شده، در حال حاضر با توجه به شرایط روز و نیازهای جدید باید بازنگری هایی در آن صورت گیرد و باتوجه به اینکه اجرای این طرح در بافت تاریخی شهر قزوین و قرارگرفتن آستان امامزاده حسین(ع) در هسته اولیه شهر قزوین قرار دارد و همچنین وجود قلعه تاریخی، آرامگاه و آثار تاریخی دراطراف سلامگاه، موجب شده تا این موضوع اهمیت دوچندانی یافته و بالطبع تلاش کارشناسی مسوولان و سرعت در روند کار را می طلبد.
باید توجه داشت امامزاده حسین(ع) فرزند بلافصل امام هشتم شیعیان است و این در حالی است که بسیاری از مردم از وجود نازنین ایشان بی خبر بوده و حفظ و نگهداری بقعه متبرکه بی شک می تواند علاوه بر شناساندن ایشان موجب رونق گردشگری استان شود. با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی ما ایرانیان، چه بسا که وجود بقاع متبرک امامزادگان در هر شهری، محوری ترین اساس گردشگری آن شهر بوده است.
نگارنده: سهیلا عظیمی
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار