• امروز دوشنبه بیست و یکم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

معاون اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه قزوین:هزینه‌های افطاری در قزوین از منابع نذورات و بقاع متبرکه نمی باشد

معاون اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه قزوین:هزینه‌های افطاری در قزوین از منابع نذورات و بقاع متبرکه نمی باشد

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با بیان اینکه هزینه‌های تهیه افطاری ساده از طریق خیران، متولیان و عموم مردم تأمین شده است ، گفت: این مهم به هیچ‌ عنوان از منابع نذورات و بقاع متبرکه هزینه نمی شود.

 پنج شنبه 24 خرداد 1397   75  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین ، حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین با اشاره به طرح ضیافت الهی و افطاری ساده در این استان اظهار کرد: اجرای افطاری ساده در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه از دیرباز یک سنت بوده، امید است طی ایام ماه مبارک سال جاری افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در اماکن متبرکه استان قزوین بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه سنت حسنه افطاری که امروزه در جامعه رائج است، افزود: می‌توان مردم، رهگذران و کسانی که مایل هستند از افطاری استفاده کنند در سفره‌های رایگان با بذل، بخشش و گشاده‌دستی در کوچه‌ها، خیابان‌ها و در حسینیه‌ها افطاری داده و از آن‌ها پذیرایی کرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین بیان کرد: در راستای منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری‌ و نیز تدابیر نماینده ولی‌ فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه مبنی بر ترویج فرهنگ افطاری ساده ،مدیران کل و رؤسای ادارات اوقاف و هیأت امنای بقاع متبرکه اقداماتی را به عنوان طرح ویژه ماه مبارک رمضان در دستور کار خود قرار دادند.
حجت الاسلام مجیدی یادآور شد: از جمله این اقدامات : اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء بلافاصله بعد از اذان در بقاع متبرکه‌ای که ظرفیت برگزاری را داشتند ، و همچنین افطاری ساده‌ای از سوی هیأت امناء بقاع متبرکه برای روزه‌داران و نمازگزاران استان قزوین پیش‌بینی و تدارک دیده شده بود.
این مسؤول تصریح کرد: ضروری است قرارگاه ویژه‌ای در حین ماه مبارک رمضان در اوقاف استان قزوین در راستای اجرای طرح «ضیافت الهی» به ویژه نهادینه‌سازی افطاری ساده با مسؤولیت مستقیم مدیرکل اوقاف و امور خیریه این استان، دبیر معاون فرهنگی، مدیران استان قزوین، هیأت امناء و خیران تشکیل شد تا اقدامات انجام شده در آن پیگیری بررسی و آسیب شناسی شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با بیان اینکه هزینه‌های تهیه افطاری ساده از طریق خیران، متولیان و عموم مردم تأمین شده است، اضافه کرد: این مهم به هیچ‌ عنوان از منابع نذورات و بقاع متبرکه هزینه نشده است.
مجیدی عنوان کرد: پخش تیزر، تبلیغات محیطی و شهری و فضاسازی در راستای ترویج مشارکت مردم در اجرای طرح افطاری ساده در بقاع متبرکه استان قزوین بحمدالله اقدامات لازم به صورت ویژه صورت گرفت.
وی مطرح کرد: برنامه‌ریزی دقیق برای زیباسازی محیطی در طراحی و چینش سفره‌های افطاری با فضای معنوی بقاع متبرکه با مشارکت مردم، به ویژه جوانان، نوجوانان و خانواده‌های آن‌ها و خدام افتخاری در اولویت این طرح قرار در سال جدید بود چراکه اولویت در پذیرایی سر سفره افطاری ساده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین خاطرنشان کرد: در ایام ماه مبارک رمضان پیش‌رو شروع افطاری با دعای مخصوص افطار، پخش ادعیه، مناجات و اتمام سفره افطار با دعای سفره و اهدای ثواب آن به روح مطهر حضرت امام(ره)، شهدای انقلاب و دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و بانیان و واقفان برگزار می شد.
مجیدی گفت: در شب میلاد کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی‌(ع) و همچنین لیالی قدر سفره افطاری ویژه‌ای پیش‌بینی و اجرا شد و بقاع متبرکه‌ای که ظرفیت برگزاری این طرح در یک ماه را به طور کامل نداشتند ، در شب میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) و شب‌های قدر اهتمام لازم را به‌کار گرفتند.
این مسؤول با اشاره به اینکه تشکیل خادمان ویژه برای نظافت و جمع‌آوری سفره‌های افطاری و آماده‌سازی در راستای برگزاری مراسمات ویژه طرح «ضیافت الهی» باید از قبل پیش‌بینی شده بود ، بیان کرد: امسال در اکثر بقاع متبرکه مجری طرح ضیافت الهی نسبت به تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف برای ایجاد وقف‌های جدید با نیت «افطاری ساده» و یا ایجاد وقف‌های مشارکتی  اقدامات ویژه‌ای صورت گرفت.
لازم به ذکر است که طرح ضیافت الهی در ۴۷ امامزاده و بقعه متبرکه استان با همکاری هیئت امنا، خادمان، متولیان و جامعه قرآنی برگزار شد.
در این طرح  ۴۸ روحانی و مبلغ اعزامی از حوزه های علمیه قم و قزوین در امامزادگان مستقر شده و با سخنرانی، پرسش و پاسخ، اقامه نماز جماعت و بیان احکام و همچنین حضور در خیمه های معرفت فعالیت نمودند.
برپایی خیمه های معرفت برنامه های متنوعی مانند مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، تربیت کودکان و همچنین غرفه کودک و نوجوانان و تبلیغ چندرسانه ای جلسات تفسیر قرآن به دو صورت تفسیر موضوعی و سوره ای،برنامه جزء خوانی و ترتیل خوانی قرآن کریم در هفت بقعه و امامزاده و همچنین برپایی 5 محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی قرآن کریم و مراسم ویژه وفات حضرت خدیجه(س)میلا امام حسن(ع) و لیالی قدر همراه با پخش زنده از شبکه استانی و سراسری و مراسم وداع با ماه مبارک رمضان از دیگر برنامه های شاخص اجرا شده این طرح در ماه مبارک رمضان سال جاری بوده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار