• امروز دوشنبه نوزدهم آذر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

رئیس اداره بهره‌وری اداره‌کل اوقاف قزوین: كارشناسان رسمی دادگستری نقش مهمی در احيا حق و حقوق موقوفات دارند

رئیس اداره بهره‌وری اداره‌کل اوقاف قزوین: كارشناسان رسمی دادگستری نقش مهمی در احيا حق و حقوق موقوفات دارند

رئیس اداره بهره‌وری اقتصادی اداره‌كل اوقاف و امور خيريه استان قزوین گفت: كارشناسان رسمی دادگستری در اداره اوقاف و امور خيريه قزوین نقش بسيار مهمی در احيا حق و حقوق موقوفات دارند.

 سه شنبه 5 دی 1396   116  0      

حسن تقی‌پور در جلسه مشورتی ارزیابی موقوفات که با حضور حجت‌الاسلام غلامرضا عادل مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین و کارشناسان دادگستری برگزار شد، با اشاره به اینکه موقوفات املاک بسیار دارد و این املاک دارای مستأجرینی است که باید مالااجاره وقف را بپردازند، اظهار داشت: در راستای احیا حق و حقوق موقوفات، ارزیابی و انجام کارشناسی و استفاده از کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه‌های مختلف ارزیابی همچون ساختمان، ثبتی، کشاورزی و غیره امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: از گذشته تا کنون اداره اوقاف از کارشناسان رسمی دادگستری در همه حوزه‌های مربوطه دعوت به همکاری کرده است.

رئیس اداره بهره‌وری اقتصادی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین اذعان کرد: با توجه به اینکه تعیین مال‌الاجاره، پذیره‌ها و سایر حق و حقوق موقوفات نیاز به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های منظمی دارد بنابراین ساماندهی امر انجام کارشناسی‌ها و ایجاد وحدت رویه برای ادارات و دفاتر موقوفه در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

تقی‌پور با اشاره به وحدت رویه کارشناسان رسمی گفت: کارشناسان برای کارشناسی موقوفات باید وحدت رویه داشته باشند و طبق شرایط موجود در هر منطقه املاک موقوفه را کارشناسی کنند تا در نهایت به اجرای نیات واقف عمل شود.

این مسؤول در ادامه وظایف کارشناسان رسمی دادگستری و مسؤولان اجارات اوقاف و امور خیریه شهرستان‌ها را بسیار سنگین خواند و افزود:کارشناسان در کارشناسی‌های موقوفات باید خداوند متعال و قوانین شرعی و اسلامی را در نظر بیاورند تا حقی از حقوق موقوفات و بیت‌المال پایمال نشود.

رئیس اداره بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین مطرح کرد: کارشناسان در قیمت‌گذاری‌های زمین‌های موقوفه منصفانه عمل کنند تا حق و حقوق موقوفه ضایع نشود و در حقیقت کارشناسان و همچنین قضات دادگستری مشاور وقف هستند و در زمینه احقاق حقوق وقف و موقوفات باید تلاش جدی کنند.

یادآور می‌شود در جلسه‌ای که در این اداره‌کل برگزار شد، تعدادی از کارشناسانی که حاضر به همکاری با اداره اوقاف بودند و فرصت کافی جهت حضور در این اداره را داشتند از نزدیک با خط مشی‌های اوقاف آشنا شدند.منبع

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار